B y l i n k y     /     Z á h r a d y     /     B a l k ó n y     /      V e r e j n é   p r i e s t o r y     /     K r a j i n n á   a r ch i t e k t ú r a     /     D i z a j n

Spolupracujeme s architektonickými, záhradnými, krajinárskymi a realizačnými tímami.


ROZMARÍN / ROSMARINUS OFFICINALIS

Stálozelený rozmarín nám poslúži počas celého roka. Práve aj cez vianočné sviatky ho vieme použiť do sviatočných jedál, napríklad na hovädzie, bravčové, divinové mäso, pečené zemiaky, ryby, či grilovanú zeleninu a ozdobovanie. Obľubuje slnečné stanovisko s priepustnou pôdou.



LIEČIVÉ PRIESTORY_senzorické prostredie

Neuroarchitektúra ako spolupráca odborných disciplín so zámerom zlepšenia zdravotného stavu a jeho udržiavania. Senzorické liečivé záhrady pre deti s autizmom, pre ľudí s ADHD, pre starších s demenciou, pre zranených v spojení s fyzioterapiou, pre traumatizovaných ako psychická terapia. Prostredie pre celkové fyzické, mentálne a duševné zdravie.


PODBEĽ LIEČIVÝ / Tussilago farfara

Naša domáca trváca bylinka, ktorú nájdeme rašiť z pôdy v prírode už v skorom jarnom období. Kvitne v marci až máji a následne je vhodné zbierať mladé lístky. Listy aj žlté kvety majú výborné účinky na zdravie, dýchacie cesty, rôzne zápaly. Používajú sa sušené.



CHEMICKÉ POSTREKY

Chemické postreky údajne výrazne ovplyvňujú zdravie najmä prostredníctvom príjmu potravy vypestovanej v postrekovanej pôde. Toxické látky sa môžu dostať aj do podzemných vôd alebo dráždiť vo vzduchu. Alternatívy: ocot, soľ, horúca voda, oleje v rôznych pomeroch, kombináciách a dávkach, prírodné zložky, bio šetrnejšie produkty.


PERSICARIA

Bielokvitnúca Persicaria bistorta alebo ružové a bordové kultivary Persicaria amplexicaulis. Niektoré z nich možno vidieť kvitnúť ešte v tomto období. Vynikne dobre v samostatných skupinkách, ale aj zmiešaných výsadbách a výsadbách kombinovaných s nižšími okrasnými trávami. Obľubuje vlhkejšie pôdy.



PHYTOREMEDIATION_revitalizácia znečistených pôd

Rastliny, ktoré sa používajú za účelom prečistenia pôdy od pesticídov alebo ťažkých kovov ako sú napríklad olovo, kadmium, chróm, zinok, nikel, arzén. Odporúčajú sa najmä: Brassica juncea (horčica), dreviny rodu Salix (vŕba), dreviny rodu Populus (topoľ), tráva Sorghastum nutans alebo Helianthus annuus (slnečnica), ale aj ďalšie.


KORIANDER SIATY / Coriandrum sativum

Je to jednoročná bylinka, jednoduchá na pestovanie na balkóne, terase aj na záhrade v záhonoch. Osvedčil sa mi aj do receptov v čerstvej podobe, ale najmä pri dlhodobých zdravotných problémoch ako čaj zo semiačok. Dozrieva v období august až september.



JEDNODUCHÉ PESTOVANIE / Nenáročné balkóny a terasy

Prichádza ku mne čoraz viac požiadaviek na návrhy rastlín pre balkóny a terasy. Zdieľam zopár mojich obľúbencov. Jedlé - čučoriedky Vaccinium a ríbezle Ribes vo veľkých kvetináčoch. Okrasné - trávy, napríklad Nassella tenuissima a k tomu kvitnúci solitér. Stálozelené - Prunus laurocerasus, Juniperus, Lonicera, Festuca.


VETERNICA / Anemone

Japonská veternica skrášľuje záhony práve v tomto období koncom leta a začiatkom jesene. Obľúbené sú u nás najmä bielo kvitnúce kultivary a kultivary s jemne ružovými kvetmi. Rada ju navrhujem, pôsobí elegantne a dokáže veľmi dobre ladiť s okolitou architektúrou.



VEGETAČNÉ STRECHY_extenzívne/intenzívne

Zelené strechy navrhujeme rovnako ako v rámci rodinných domov, tak aj v rámci verejných projektov. Sú jedným z prvkov výrazne podporujúcich lepšiu mikroklímu a biodiverzitu. Tento rok sme ich podporili v projektoch v častiach Ružinov, Staré Mesto, Karlova Ves, alebo napríklad aj v projekte pripravovaného obytného súboru v Malackách.


ŠALVIA LEKÁRSKA / Salvia officinalis

Šalvia je naša domáca bylinka, vhodná do záhrady aj na balkón. Znáša dobre sucho, slnečné alebo polotienisté stanovisko a má mnoho pozitívnych účinkov. Obsahuje množstvo minerálnych látok. Odporúča sa protizápalovo a ako antioxidant. Poteší nás v liečiteľstve, aj v kuchyni.



OBDOBIE ZBERU MALÍN A ČERNÍC / Rubus

Nenáročné pestovanie krov Rubus idaeus a Rubus fruticosus v rôznych kultivaroch prinesie každoročne veľkú úrodu. Nezamŕzajú a potrebujú len slnko alebo polotieň a dostatok vody. Vhodné je posadiť ich ku plotu alebo ku konštrukcii s lankami. Od jari do jesene vytvárajú prírodnú clonu. Bohaté na vitamíny. Naše starké odporúčajú okopávanie na lepší rast.


KRVAVEC / Sanguisorba

Naša domáca trvalka, ktorá krásne vyzerá v kombinácii s okrasnými trávami. Na výber sú rôzne vysoké kultivary. Je nenáročná na pestovanie, mrazuvzdorná, vhodná na slnko a do polotieňa, do mierne vlhkých pôd a priťahuje motýle. Už dlho sa píše o tom, že krvavec lekársky má taktiež niekoľko výborných liečivých účinkov pre telo.



Dažďové záhrady / Bioretencie / Poldre

Aj tento týždeň navrhujeme práve prírodné retenčné prvky, ktoré sa dokážu vysporiadať s dažďovou vodou zo spevnených plôch a striech a taktiež najmä s prívalovými dažďami. Vďaka dažďovým záhradám upravujeme drenážny systém verejných priestorov v mestách, či v obciach, prečisťujeme prostredie a podporujeme biodiverzitu.


ECHINACEA PURPUROVÁ / Echinacea purpurea

Práve v tomto období možno vidieť kvitnúť echinaceu v záhradách. Rada ju navrhujem nie len pre kvitnúci efekt v trvalkových záhonoch, ale aj pre jej prospešné zúžitkovanie. Echinacea má v sebe množstvo účinných látok, pôsobí protizápalovo, antioxidačne a podporuje imunitu. Dá sa z nej vyrobiť čaj, olej, či extrakt.



NA PRÍRODNO NA VOŠKY

Pre tých, ktorí nechcete používať proti voškám na rastlinkách chémiu, tak účinná je taktiež žihľava s cesnakom. Zalejete v hrnci vodou a necháte chvíľu povariť. Následne necháte lúhovať 1-2 dni. Nalejete do ostrekovača a rastlinky postriekate, opakovane. Nezľaknite sa cesnakovej vône. Každopádne prírodné a účinné. Pomohlo aj na balkóne.


CENTRANT / Centranthus coccineus

Táto trvalka ma oslovila, pretože je pôsobivá efektívna, krásna, nenáročná, preto ju v poslednom období rada navrhujem do záhonov. Kvitne približne od mája do septembra, čiže zaručí dlhodobý kvitnúci efekt. Patrí medzi suchomilné trvalky a taktiež je mrazuvzdorná. Podporuje biodiverzitu a láka včely či motýle.



ZELENÉ PARKOVANIE

Projekty, na ktorých spolupracujem obsahujú aj riešenie parkovacích plôch. Zatrávnené parkoviská, ich realizácia, údržba, závlaha a náklady zatiaľ nepresvedčili ani investorov ani mňa. Avšak záhony popri parkoviskách sú myslím výborným nástrojom k zlepšeniu mikroklímy, ale aj na manažment dažďovej vody z parkovísk. A tak už len vybrať správne dreviny.


NOSÁNIK RYHOVANÝ / Otiorhynchus sulcatus

S viacerými z vás som sa bavila v poslednom čase o vyhryzených listoch na rastlinách. S touto otáznou záležitosťou som sa obrátila na realizátorov pohybujúcich sa v teréne od záhrady k záhrade. Môže to byť práve práca chrobáka Nosánika. Dospelé jedince takto napádajú listy, larvy týchto chrobákov napádajú koreňový systém rastliny.



SLADKÉ DRIEVKO / Sladovka Hladkoplodá / Glycirrhiza glabra

Práve tieto dni pijem sypaný čaj zo sladkého drievka na úpravu čriev. Okrem toho má množstvo iných skvelých účinkov pre telo. Po približne 2 týždňoch pitia tohto čaju si treba dať pauzu. Je to trváca bylinka z čeľade bôbovitých, divo rastúca, požaduje dostatok slnka a má vretenovitý koreň. Práve ten sa používa do čajov.


PAPRIKA

Vďaka susede, ktorá priniesla priesady papriky, môže naša starká opäť sadiť. Vypestované priesady budú tento týždeň posadené do voľnej pôdy na záhrade na slnečnom mieste. Dôležitá je pravidelná závlaha. Priesady je dobré sadiť približne 30-40 cm od seba a postupne vyviazať o kôl.



info@envispol.sk